עיצוב דלתות פנים

 

אי שם בשנות השבעים והשמונים של המאה העשרים עיצוב דלתות פנים הבית היה אחיד לכולם- מסגרת עץ, המחלקת את הדלת לחלק עליון ותחתון ושני משטחי זכוכית מעוצבת. שני עשורים אחרי כבר הובן שדלת פנים היא לא רק אביזר נוחות המפריד בין חלל לחלל, אלא פריט עיצובי המשתלב באופן הרמוני עם שאר אביזרי הבית ואינו נופל מהם מבחנית מראהו, אלא להיפך, משלים וממשיך את קו העיצוב הביתי. כיום, ממרומי המאה העשרים ואחת ניתן לומר שתחום דלתות הפנים הפך עולם ומלואו, החל מעיצוב, דרך חומרים וכלה אף בפרזולים ובחיבורי הציריות.

סוגי דלתות

לפני שבוחרים דלת פנימית לבית, רצוי לבחון את סוגי הדלתות הקיימים בשוק, מכל הבחינות:

חומרים – דלתות פנים מגיעות במגוון חומרים כגון: פלדה, למינציה, פלסטיק, זכוכית מחוסמת, עץ, מתכת, שילוב של אלמנטים ועוד.

תכלית- תכליתן של הדלתות משתנה בהתאם לחלל בו מוצבת כל אחת מהן, כמו לדוגמא בחלל קטן יותר תתאים דלת הזזה, בחדר האמבטיה תתאים דלת עמידה בפני רטיבות ועוד.

ציפוי – כגון פורניר, MDF, אפוקסי, פורמייקה, שלייפלק, למינציה ועוד.

מנגנון סגירה – מנגנונים רגילים, חכמים או מגנטיים

פרזול – חלק בלתי נפרד מהדלת הוא הפרזול הנלווה אליו, כלומר, ידית הדלת, הציריות וחלקו של מנגנון הנעילה. לרוב הפרזול יהיה עשוי ממתכות כמו ניקל, אלומיניום וכו'.

אמירה עיצובית והתאמה למראה הבית

כאמור, דלתות פנים של בית אמורות להתאים לקו העיצובי הננקט בכל הבית, משום שכמו שאינכם משקיעים בריהוט בכל שנה, לא תחליפו דלת בתדירות גבוהה, אלא תבחרו דלת שתלווה אתכם לאורך זמן. על כן, עיצוב הדלת מאוד חשוב והינו חלק בלתי נפרד מסך השלם, שהוא הבית המעוצב שלכם. כך לדוגמא, דלת לבנה בציפוי אפוקסי, תתאים  לעיצוב נקי ומודרני, דלת טבעית יותר, בצבעי עץ, תתאים לעיצוב כפרי יותר. כמו כן, שילוב של אלמנטים שונים, כמו זכוכית ועץ יתאימו לבית עם סגנון עיצובי יותר חמים וכפרי.

עמידות

בבואנו לבחור דלתות פנים לבית חשוב מאוד להקיד על דלתות עמידות וחזקות בעבור כל חלל. כלומר, עמידות בפני מים ומומלץ לא רק בחדר האמבטיה, משום שמים עוברים ליד דלתות הבית גם אם רק שוטפים את הבית ואין מאגר מים ליד ועל אחת כמה וכמה בחדרי השירותים והאמבטיה. כמו כן, כדאי מאוד לבחור בדלתות עמידות בפני רעש בעבור כל חדר, הן על מנת להפריד את החללים והן על מנת לבודד רעשים חיצוניים ופנימיים כאחד.

לסיכום

בחירת דלתות פנים הינה אמנם אחד האלמנטים הסופיים הנבחרים בעת בניית הבית או עיצובו מחדש. אין הדבר מעיד על בחירה מבוטלת, אלא להיפך, מתוך ידיעה שבחירת הדלת תיעשה לטווח הארוך ולכן חשוב להקפיד הן על חומרים, הן על עיצוב והן על בידוד מפני הסביבה. מעבר לכך, יש מן הסתם להתחשב גם במחיר הדלת ולשקלל את הכל לכדי החלטה

 

לפרטים נוספים צרו קשר