איך תשדרגו את הבית עם גופי תאורה?

 

לאור יש השפעה מטיבה על מצב הרוח ותחושת הרווחה הכללית וגופי תאורה הם חלק בלתי נפרד מתהליך עיצוב הבית. בחירה נכונה של גופים יוצרת את האווירה המבוקשת בחלל, ממקדת את תשומת הלב של המתבונן בפריטים נבחרים, יוצרת תחושת ערנות או רוגע לפי העדפה וכן תורמת לאסתטיקה של החלל.

תכנון סביבת מגורים כולל תכנון תאורה חכם הלוקח בחשבון השפעות של מיקום הבית, סגנון החיים, רהיטים וגוונים שולטים במרחב ומהם הדגשים החשובים לדיירים. למשל, תאורה בפינת העבודה או תאורת עבודה ממוקדת באי במטבח.

לפניכם מספר שיקולים חשובים בשילוב גופי תאורה בבית:

הגודל קובע – הקשר בין אור לחלל

יש קשר ישיר בין סוג התאורה לגודל החדר. ככל שהחדר גדול יותר כך יידרש גוף תאורה שמסוגל להפיץ אור בהיקף רחב יותר בין אם מדובר במספר גופים המשלימים זה את פעולתו של זה או גוף תאורה גדול במיוחד. אפשר להעצים את התאורה גם על ידי טכניקות שונות ומיקום של פריטים מעצימי תאורה כמו למשל, מראות, שבאמצעות אפקט השיקוף מאירות שטח גדול יותר.
במקומות בהם זקוקים לאור חזק ניתן להשתמש בין היתר בתאורת הצפה, במיוחד במטבחים ובגינות. יש מקומות שיתאימו להם פרופילים של תאורה, כמו לצד ארונות המטבח.
התאימו גם את התאורה לפי התחושה המבוקשת – חמה, רומנטית או קרירה ואוורירית כאשר בחדרי שינה האור נוטה להיות רך וחמים יותר. אפשר גם "לשבור" את מראה החלל באמצעות תאורה. למשל, תאורה לסלון שתיצור עיגול או אליפסה, או לחילופין צורה מלבנית.

להדגיש את מה שחשוב – מה בין תאורה פונקציונאלית לאסתטית

תאורת הדגשה נועדה להאיר פריטים ייעודיים ואסטרטגיים בחלל שרוצים להבליט. כמו למשל, פסלים מעוצבים, יצירות אמנות, ריהוט מיוחד. אלה יכולים להיות גופים שולחניים או מנורות רצפה המאירות פינות חשוכות בחלל והם גם מהווים גופים דקורטיביים בפני עצמם שיכולים להוסיף טאץ' מעוצב, למשל, ליד כורסת קריאה או בכניסה לבית. מנגד, יש תאורה שקועה וסמויה שכמעט ואינה נראית, למשל, כזאת המוטמעת בקירות גבס ונועדה רק להאיר מבלי שהגוף עצמו יהיה בעל נוכחות. במקרה כזה, כדאי לבחון בשידוך בין האובייקט לאור, כיצד האור מאיר את המוצר – האם בדרך מחמיאה, האם הוא משנה את הצבע המקורי וכדומה.

תאורת משימה היא תאורה אשר תפקידה העיקרי הוא לשרת את הדיירים, לדוגמא, תאורה ייעודית לפינת עבודה וחשוב שהיא לא תיצור אור בוהק מדי.

הקו הסגנוני הנבחר – הרמוניה או ניגודיות?

חשוב שגופי התאורה הנבחרים יתכתבו עם השפה הוויזואלית השולטת בעיצוב הבית. למשל, נברשות נוסטלגיות לבית בסגנון אצילי קלאסי וגופי תאורה מתכתיים בסגנון הייטקי לבתים בסגנון מודרני. לחלופין אפשר לבחור גופי תאורה בניחוח כפרי לבתים בעיצוב כפרי פיסוליים בהשראת החוץ המתכתבים עם הטבע. בבתים עמוסים וצפופים מומלץ לבחור גופי תאורה בעיצוב נקי ומינימליסטי ובבית אוורירי יחסית אפשר להפתיע ולרגש עם גוף תיאטרלי יותר עתיר אלמנטים או בצבע עז. בעיצוב הבית אפשר להחליט אם ללכת על קו סגנוני אחיד או להפך – להבליט את גוף התאורה באמצעות השוני והייחוד שלו על רקע הצבע או הסגנון העיצובי. שימו לב שתאורה בהירה יוצרת אשליה של חלל גדול וקליל יותר מכפי שהוא באמת בעוד תאורה כהה יוצרת תחושה חמימה ואינטימית יותר.

בשורה התחתונה, בבחירת גופי תאורה חשבו גם על נושא התחזוקה – עלות הגוף, סוג הנורה, מאיזה חומרים גוף התאורה עשוי וכיצד אפשר לשמור עליהם לאורך זמן וכן על הקשר החזותי בין גופי התאורה ליתר הפריטים בבית.

 

לפרטים נוספים צרו קשר